Goede voorlichting en keuzehulp voor alle zwangeren, screening voor zwangeren met een hoog risico

Zoals we patiënten optimaal voorbereiden op een operatie, bereiden we ook zwangere vrouwen optimaal voor op de bevalling. Zwangere vrouwen worden behandeld door een anesthesioloog wanneer zij epidurale pijnstilling willen bij de bevalling of er een keizersnede nodig is. Een ruggenprik is 24/7 beschikbaar. Tussen een acuut verzoek om pijnstilling en de ruggenprik zit soms enige tijd. Voor zwangere vrouwen in de lage risicocategorie zijn goede voorlichting, verwachtingsmanagement en samen beslissen van belang. Vrouwen in de hoge risicocategorie worden voor de bevalling door de verloskundige of gynaecoloog doorgestuurd naar de poli anesthesiologie voor een pre-bevalling consult. Hierdoor is de voorbereiding op de (anesthesie tijdens de) bevalling beter en is samen beslissen over de toe te passen anesthesietechnieken mogelijk.

Anesthesiologen kunnen zorgen dat de pijn draaglijk is. Na een operatie, op de IC, en ook bij bevallingen. Het is belangrijk dat een ruggenprik altijd beschikbaar is. Tegelijkertijd staan anesthesiologen
ook op andere plekken in de zorg waar elke minuut telt, zoals op de operatiekamer. Het is dan ook belangrijk dat ziekenhuizen zorg voor voldoende capaciteit.